ویرایش
قرآن واضح

درباره ما

فرهنگ ایرانی و زبان پارسی ما را بر آن داشت تا برای خواندن کلام الهی مسیر پیشینیان را ادامه دهیم و با هنر و ذوق ایرانی بار دیگر خواندن کلام الهی را برای فارسی زبانان آسان کنیم. مجموعه خلاق افق رویداد با چاپ و نشر قرآن کریم به خط واضح این مهم را برآورده ساخت.

اطلاعات تماس

 قرآن «واضح» سازگار با روحیه ایرانی رونمایی شد/ فونت واضح: سهولت، جوان‌پسندی و سادگی

قرآن «واضح» سازگار با روحیه ایرانی رونمایی شد/ فونت واضح: سهولت، جوان‌پسندی و سادگی

مراسم رونمایی از «خط واضح»، «اپلیکیشن واضح» و «قرآن واضح» در سازمان فعالیت‌های قرآنی جهاد دانشگاهیان کشور با حضور جمعی از مسئولان کشوری و قرآنی کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم رونمایی از «خط واضح»، «اپلیکیشن واضح» و «قرآن واضح» ساعتی پیش در سازمان فعالیت‌های قرآنی جهاد دانشگاهیان کشور با حضور جمعی از مسئولان کشوری و قرآنی کشور برگزار شد.

بنا بر این گزارش، «گروه افق رویداد» با نقش‌آفرینی جوانان مبتکر و متفکر ایرانی طی تلاش تحقیقاتی روشنمد و علمی، پروژه‌ای را موسوم به قرآن واضح، در دو مرحله که مرحله اول آن، اصلاح اصولی نگارش و ایجاد یک خط نوین قرآنی است،«خط واضح» و همچنین ایجاد یک زیرساخت نرم‌افزاری بر بستر وب و اپلیکیشن‌های موبایلی در قالب یک دانشنامه و شبکه اجتماعی قرآنی آغاز کردند.

فاکتورهای موثر بر ویژگی‌های فوق شناسایی شد و برای حل مساله طراحی در ابعاد گرافیک و فنی بکار گرفته شده است. نتیجه به صورت یک فونت، در سه ضخامت، مطابق با استانداردهای یونیکد با قابلیت نگارش قرآن مطابق با رسم‌المصحف در نرم‌افزارهای یونیورسال و متداول بدون نیاز به نرم‌افزار‌های واسطه ای حاصل شد.

در «قلم واضح»، هدف سادگی، انتقال سریع و فهم درست آیات و آموزش به نسل جوان است. در این مسیر تلاش بر این بوده که قلمی طراحی شود که علاوه بر اینکه به سهولت خوانده می‌شود، با روحیه مخاطب ایرانی سازگار بوده و از نظر فرمی، معما و پیچیدگی نداشته باشد. نقطه‌گذاری‌‌ها و اعراب‌‌ها به گونه‌ای طراحی و تنظیم شده تا سرعت خوانش و فهم سریع کلمات افزایش یابد.

موانع موجود در روانخوانی قرآن که مربوط به خط آن است، ناشی از دو عامل عمده و مهم است:

اول: در نیم قرن اخیر به دلایل متعددی رسم‌الخط قرآنی ایرانی به حاشیه رفته و قرآن با رسم‌الخط عثمانی و سبک عربی به طور گسترده جایگزین آن شده است. قرآن با خط عثمان‌طه‌ که به‌دلیل سایر مزایای خوب خود از جمله ختم هر صفحه به آیه، جزءبندهای دقیق 20 صفحه‌ای یکپارچگی و یکنواختی و… در کشور گسترش یافته بیشتر برای کشورهای عربی و عثمانی قابل استفاده است و با هنر سبک و سلیقه ایرانی و سواد فارسی سازگاری چندانی ندارد.

دوم: با پیشرفت تکنولوژی‌های خط، چاپ،نرم‌افزار و سخت‌افزارها و لوازم الکترونیکی مربوط به حوزه چاپ و نشر در جهان غرب علم تایپوگرافی و طراحی قلم نیز به تناسب صنعت آن پیشرفت کرده و تکامل یافته که در نتیجه سازوکاری و همگونی بسیار قابل توجهی برای خط لاتین و انگلیسی رقم خورده است. اما در خاورمیانه تکامل خط‌ها و فونت‌ها به صورت بومی اتفاق نیفتاده و عمده فونت‌های رایج امروزی حاصل و دستاورد شرکتهای تکنولوژی غربی بوده که برای پشتیبانی و خدمات محصولات خود در خاورمیانه به زبان عربی و فارسی توسعه داده‌اند و سایر کارهای انجام شده نیز برپایه همین خروجیها بوده است که خود عاملی بوده تا نگارش قرآن در نرم‌افزارها و استفاده از انعطاف و ظرفیت بالای آنها در امر چاپ قرآن به نحو احسن امکان‌پذیر نباشد. به همین منظور تیم طراحی قلم از متخصصین تراز اول کشوری و از اولین نسل و فارغ‌التحصیلات رشته طراحی در ایران اقدام به تحقیق، طراحی و پیاده‌سازی خط قرآنی با 5 مشخصه کلیدی خوانایی و وضوح، زیبایی و سادگی، برپایه خطای فارسی و هنر ایرانی، قرآنی و رسمی و متناسب با فضای دیجیتال و پیکسلی تولید کردند.

برای نخستین بار متن قرآن با رسم المصحف با بهره‌گیری از فونت تماماً منطبق با استانداردهای یونیکد و قابل اجرا بر تمام نرم افزار های عمومی بدون نیاز به نرم افزارهای واسطه یا انحصاری حروفچینی و صفحه‌آرایی شد که پس از تصحیح در سازمان دراالقرآن مجوز چاپ ان صادر شد.

این مصحف برای نهادها، وزارتخانه‌ها و سازمانهای متولی امور قرآنی، ادارات و شرکتها همچنین موسسات قرآنی و فرهنگی، مساجد حسینیه‌ها، مدارس و آموزشگاه‌های قرآن، حوزه‌های علمیه و فروشگاههای محصولات قرآنی قابل استفاده و ارائه است. صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک مدرن ساده و به روز ترجمه «زیر» شیخ حسین انصاریان، دارا بودن  604 صفحه (ختم هر صفحه به آیه)، قطع وزیری و داشتن 12 سطر از ویژگیهای این قرآن است.

و اما اپلیکیشن قرآنی ویژگی‌هایی نظیر فهرست‌ (الفبایی، شماره ای و …)، جستجو، نمایش متن، تلاوت صوتی، امکانات مطالعه، امکانات کاربری، تحقیق و قابلیت‌های دیگری را دارد.

در تولید این آثار نهادهای قرآنی همچون سازمان دارالقرآن الکریم، مرکز طبع و نشر قرآن کریم، معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد، مرکز رشد فناوری‌ها و هنرهای قرآنی جهاد دانشگاهی، نهاد رهبری در دانشگاه صنعتی شریف، انتشارات برهان نور و دیگر ارگان‌های کشوری در  تولید این اثر مشارکت و حمایت داشته‌اند.

در این مراسم حمید صابر فرزام، رئیس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور، حجت الاسلام حشمتی معاون قران و عترت وزارت ارشاد، احمد حاجی شریف معاون اسبق چاپ و نشر قرآن کریم و جمعی دیگر از حاضران ضمن حمایت از این تولیدات، سخنان کوتاهی را راجع به خط ایرانی رسم‌المصحف بیان کردند.

در پایان نیز، از «خط واضح»، «اپلیکیشن واضح» و «قرآن واضح» رونمایی شد.

 

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تشخیص ربات نبودن *محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.